Bel Fuse Inc. SCB73F-270
SCB73F-270 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73F-270
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.34A 240 MOHM
Datasheet Download
SCB73F-270.pdf
Availability of SCB73F-270
QUANTITY
SCB73F-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73F-270
Internal Part NumberEIS-SCB73F-270
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.34A
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73F-270
Related LinksSCB73, SCB73F-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73F-270 Details Description
Related parts for SCB73F-270
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMA datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BLACK CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 1A DO204AL datasheet.pdf