Bel Fuse Inc. SCB75C-6R8
SCB75C-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75C-6R8
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.07A 47 MOHM
Datasheet Download
SCB75C-6R8.pdf
Availability of SCB75C-6R8
QUANTITY
SCB75C-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75C-6R8
Internal Part NumberEIS-SCB75C-6R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.07A
Current - Saturation1.94A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75C-6R8
Related LinksSCB75, SCB75C-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75C-6R8 Details Description
Related parts for SCB75C-6R8
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.9 OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX P/N 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT BARBLESS datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO216AA datasheet.pdf
Video Encoder with Six 10-Bit DACs, 54 MHz Oversampling and Progressive Scan Inputs IC datasheet.pdf