Bel Fuse Inc. SCB75C-820
SCB75C-820 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75C-820
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.08A 390 MOHM
Datasheet Download
SCB75C-820.pdf
Availability of SCB75C-820
QUANTITY
SCB75C-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75C-820
Internal Part NumberEIS-SCB75C-820
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1.08A
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75C-820
Related LinksSCB75, SCB75C-820 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75C-820 Details Description
Related parts for SCB75C-820
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 6.3" datasheet.pdf
KIT ACCESSRY FLANGE 34.5X78" BLK datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf