Bel Fuse Inc. SCB75F-820
SCB75F-820 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75F-820
Brief Description
FIXED IND 82UH 1A 460 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB75F-820.pdf
Availability of SCB75F-820
QUANTITY
SCB75F-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75F-820
Internal Part NumberEIS-SCB75F-820
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75F-820
Related LinksSCB75, SCB75F-820 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75F-820 Details Description
Related parts for SCB75F-820
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
AMPLIFIER FOR 1KB TAG 10M CABLE datasheet.pdf
LED MT SR VERT 3MM UNIV datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf