NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SCC2681AC1N40,112
SCC2681AC1N40,112 picture photo
Mfg. Part Number
SCC2681AC1N40,112
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART DUAL 40-DIP
Datasheet Download
SCC2681AC1N40,112.pdf
Availability of SCC2681AC1N40,112
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCC2681AC1N40,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCC2681AC1N40,112
Internal Part NumberEIS-SCC2681AC1N40,112
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationPlating Process DIP Packages 16/Sep/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTube
FeaturesFalse-start Bit Detection
Number of Channels2, DUART
FIFO's3Bit
Protocol-
Voltage - Supply5V
With Parallel PortYes
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
With False Start Bit DetectionYes
With Modem Control-
With CMOSYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCC2681AC1N40,112
SCC2681AC1N40,112 Details Description
Related parts for SCC2681AC1N40,112
CONN RING 16-22 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 7C datasheet.pdf