Bel Fuse Inc. SCC5D23-151
SCC5D23-151 picture photo
Mfg. Part Number
SCC5D23-151
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.66 OHM
Datasheet Download
SCC5D23-151.pdf
Availability of SCC5D23-151
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCC5D23-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCC5D23-151
Internal Part NumberEIS-SCC5D23-151
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCC5D23
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation260mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.66 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCC5D23-151
Related LinksSCC5D, SCC5D23-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCC5D23-151 Details Description
Related parts for SCC5D23-151
DIODE MODULE 400V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMINI3 datasheet.pdf
IC 1-PORT T1/E1 SER TXCVR 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
TAPE SKIVED FILM PTFE 4"X5YD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf