Cornell Dubilier Electronics SCD105K202A3Z25-F
SCD105K202A3Z25-F picture photo
Mfg. Part Number
SCD105K202A3Z25-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 2KVDC SCREW
Datasheet Download
SCD105K202A3Z25-F.pdf
Availability of SCD105K202A3Z25-F
QUANTITY
SCD105K202A3Z25-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD105K202A3Z25-F
Internal Part NumberEIS-SCD105K202A3Z25-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSCD
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.224" L x 1.827" W (56.50mm x 46.40mm)
Height - Seated (Max)1.976" (50.20mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD105K202A3Z25-F
Related LinksSCD105K2, SCD105K202A3Z25-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SCD105K202A3Z25-F Details Description
Related parts for SCD105K202A3Z25-F
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf