CUI Inc. SCD15PUR
SCD15PUR picture photo
Mfg. Part Number
SCD15PUR
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 15A AC
Datasheet Download
SCD15PUR.pdf
Availability of SCD15PUR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCD15PUR Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD15PUR
Internal Part NumberEIS-SCD15PUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSCD Series 19/Sept/2011
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesSCD
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing15A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency50Hz/60Hz
Linearity±0.5%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-10°C ~ 75°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD15PUR
Related LinksSCD1, SCD15PUR Datasheet, CUI Inc. Distributor
SCD15PUR Details Description
Related parts for SCD15PUR
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.9V 4-USPN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf