Cornell Dubilier Electronics SCD205K122A3Z25-F
SCD205K122A3Z25-F picture photo
Mfg. Part Number
SCD205K122A3Z25-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
SCD205K122A3Z25-F.pdf
Availability of SCD205K122A3Z25-F
QUANTITY
SCD205K122A3Z25-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD205K122A3Z25-F
Internal Part NumberEIS-SCD205K122A3Z25-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSCD
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC580V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.224" L x 1.827" W (56.50mm x 46.40mm)
Height - Seated (Max)1.976" (50.20mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD205K122A3Z25-F
Related LinksSCD205K1, SCD205K122A3Z25-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SCD205K122A3Z25-F Details Description
Related parts for SCD205K122A3Z25-F
IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 26-30AWG datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf