CUI Inc. SCD20PSN
SCD20PSN picture photo
Mfg. Part Number
SCD20PSN
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
Datasheet Download
SCD20PSN.pdf
Availability of SCD20PSN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCD20PSN Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD20PSN
Internal Part NumberEIS-SCD20PSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSCD Series 19/Sept/2011
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesSCD
PackagingBulk
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency50Hz/60Hz
Linearity±0.5%
Accuracy-
Voltage - Supply12V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-10°C ~ 75°C
PolarizationUnidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD20PSN
Related LinksSCD2, SCD20PSN Datasheet, CUI Inc. Distributor
SCD20PSN Details Description
Related parts for SCD20PSN
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR ACC X-AXIS +/-1.5G 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf