CUI Inc. SCD20PUR
SCD20PUR picture photo
Mfg. Part Number
SCD20PUR
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC
Datasheet Download
SCD20PUR.pdf
Availability of SCD20PUR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCD20PUR Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD20PUR
Internal Part NumberEIS-SCD20PUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSCD Series 19/Sept/2011
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesSCD
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency50Hz/60Hz
Linearity±0.5%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-10°C ~ 75°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD20PUR
Related LinksSCD2, SCD20PUR Datasheet, CUI Inc. Distributor
SCD20PUR Details Description
Related parts for SCD20PUR
IC 7.6V SUPPLY MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1" datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 1A 60 MOHM TH datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M654-A 80LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 81.27VC P600 datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 575V RADIAL datasheet.pdf