Cornell Dubilier Electronics SCD335K601A3Z25-F
SCD335K601A3Z25-F picture photo
Mfg. Part Number
SCD335K601A3Z25-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC SCREW
Datasheet Download
SCD335K601A3Z25-F.pdf
Availability of SCD335K601A3Z25-F
QUANTITY
SCD335K601A3Z25-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD335K601A3Z25-F
Internal Part NumberEIS-SCD335K601A3Z25-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSCD
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.051" L x 1.500" W (52.10mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max)1.500" (38.10mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD335K601A3Z25-F
Related LinksSCD335K6, SCD335K601A3Z25-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SCD335K601A3Z25-F Details Description
Related parts for SCD335K601A3Z25-F
CAP FILM 1500PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
RELAY REED 6PST 300MA 5V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
SOFTWARE LIC 1SEAT FOR 210X datasheet.pdf
FUSE 75A 690V TYPE T datasheet.pdf
DEV KIT EMBEDDED VIRTEX 6 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER TEST 4MM GRAY datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf