Cornell Dubilier Electronics SCD335K601A3Z25-F
SCD335K601A3Z25-F picture photo
Mfg. Part Number
SCD335K601A3Z25-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC SCREW
Datasheet Download
SCD335K601A3Z25-F.pdf
Availability of SCD335K601A3Z25-F
QUANTITY
SCD335K601A3Z25-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD335K601A3Z25-F
Internal Part NumberEIS-SCD335K601A3Z25-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSCD
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.051" L x 1.500" W (52.10mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max)1.500" (38.10mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD335K601A3Z25-F
Related LinksSCD335K6, SCD335K601A3Z25-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SCD335K601A3Z25-F Details Description
Related parts for SCD335K601A3Z25-F
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf