Cornell Dubilier Electronics SCD684K601A3Z25-F
SCD684K601A3Z25-F picture photo
Mfg. Part Number
SCD684K601A3Z25-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC SCREW
Datasheet Download
SCD684K601A3Z25-F.pdf
Availability of SCD684K601A3Z25-F
QUANTITY
SCD684K601A3Z25-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SCD684K601A3Z25-F
Internal Part NumberEIS-SCD684K601A3Z25-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSCD
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.850" L x 1.142" W (47.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)1.051" (26.70mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCD684K601A3Z25-F
Related LinksSCD684K6, SCD684K601A3Z25-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SCD684K601A3Z25-F Details Description
Related parts for SCD684K601A3Z25-F
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf