Mallory Sonalert Products SCE016LD3DP3B
SCE016LD3DP3B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016LD3DP3B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW DBL PULSE
Datasheet Download
SCE016LD3DP3B.pdf
Availability of SCE016LD3DP3B
QUANTITY
SCE016LD3DP3B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016LD3DP3B
Internal Part NumberEIS-SCE016LD3DP3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDouble Pulse
Sound Pressure Level85dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016LD3DP3B
Related LinksSCE016, SCE016LD3DP3B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016LD3DP3B Details Description
Related parts for SCE016LD3DP3B
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
PRESSURE SENS 16.7PSI MAX 8-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AC datasheet.pdf
IC RF AMP 0.5W PA 3.5GHZ 16-QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
MICRO RIBBON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf