Mallory Sonalert Products SCE016MD2DP3B
SCE016MD2DP3B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016MD2DP3B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2KHZ SLOW DBL PULSE
Datasheet Download
SCE016MD2DP3B.pdf
Availability of SCE016MD2DP3B
QUANTITY
SCE016MD2DP3B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016MD2DP3B
Internal Part NumberEIS-SCE016MD2DP3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2000 Hz Slow Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2kHz
Operating ModeDouble Pulse, Slow
Sound Pressure Level75dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016MD2DP3B
Related LinksSCE016, SCE016MD2DP3B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016MD2DP3B Details Description
Related parts for SCE016MD2DP3B
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.1A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf