Mallory Sonalert Products SCE016MD3DT8B
SCE016MD3DT8B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016MD3DT8B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW WARBLE
Datasheet Download
SCE016MD3DT8B.pdf
Availability of SCE016MD3DT8B
QUANTITY
SCE016MD3DT8B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016MD3DT8B
Internal Part NumberEIS-SCE016MD3DT8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900-3000 Hz Dual Tone, Slow Warble
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz ~ 3kHz
Operating ModeDual Tone
Sound Pressure Level75dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H