Mallory Sonalert Products SCE016SD3PS1B
SCE016SD3PS1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016SD3PS1B
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ SHORT PULSE
Datasheet Download
SCE016SD3PS1B.pdf
Availability of SCE016SD3PS1B
QUANTITY
SCE016SD3PS1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016SD3PS1B
Internal Part NumberEIS-SCE016SD3PS1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Short Pulse
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz
Operating ModeShort Beep
Sound Pressure Level65dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016SD3PS1B
Related LinksSCE016, SCE016SD3PS1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016SD3PS1B Details Description
Related parts for SCE016SD3PS1B
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 5POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf