Mallory Sonalert Products SCE028LD2DP2B
SCE028LD2DP2B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028LD2DP2B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE
Datasheet Download
SCE028LD2DP2B.pdf
Availability of SCE028LD2DP2B
QUANTITY
SCE028LD2DP2B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028LD2DP2B
Internal Part NumberEIS-SCE028LD2DP2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileFast Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2kHz
Operating ModeDouble Pulse, Fast
Sound Pressure Level85dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028LD2DP2B
Related LinksSCE028, SCE028LD2DP2B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028LD2DP2B Details Description
Related parts for SCE028LD2DP2B
LED 2MMX5MM RT ANG RED/GRN PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX APPLETALK INTRFC 18-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 13POS STR GOLD datasheet.pdf