Mallory Sonalert Products SCE028LD2DP3B
SCE028LD2DP3B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028LD2DP3B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2KHZ SLOW DBL PULSE
Datasheet Download
SCE028LD2DP3B.pdf
Availability of SCE028LD2DP3B
QUANTITY
SCE028LD2DP3B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028LD2DP3B
Internal Part NumberEIS-SCE028LD2DP3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2000 Hz Slow Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2kHz
Operating ModeDouble Pulse, Slow
Sound Pressure Level85dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028LD2DP3B
Related LinksSCE028, SCE028LD2DP3B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028LD2DP3B Details Description
Related parts for SCE028LD2DP3B
IC OCT TRANSP D LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 23MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf