Mallory Sonalert Products SCE048MA3DP3S
SCE048MA3DP3S picture photo
Mfg. Part Number
SCE048MA3DP3S
Brief Description
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW DBL PULS
Datasheet Download
SCE048MA3DP3S.pdf
Availability of SCE048MA3DP3S
QUANTITY
SCE048MA3DP3S Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE048MA3DP3S
Internal Part NumberEIS-SCE048MA3DP3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Double Pulse
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range28 ~ 48V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDouble Beep, Slow
Sound Pressure Level75dB @ 28V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypePanel Mount
TerminationScrew Terminals
Size / Dimension42.9mm Dia x 34.6mm H
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE048MA3DP3S
Related LinksSCE048, SCE048MA3DP3S Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE048MA3DP3S Details Description
Related parts for SCE048MA3DP3S
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.105 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS GOLD SMD datasheet.pdf