Bel Fuse Inc. SCEP105H-1R2
SCEP105H-1R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP105H-1R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 11A 8 MOHM SMD
Datasheet Download
SCEP105H-1R2.pdf
Availability of SCEP105H-1R2
QUANTITY
SCEP105H-1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP105H-1R2
Internal Part NumberEIS-SCEP105H-1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP105H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP105H-1R2
Related LinksSCEP10, SCEP105H-1R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP105H-1R2 Details Description
Related parts for SCEP105H-1R2
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 4AWG SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED MOD SMD WARM WHITE 2700K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 125VDC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/8" YO datasheet.pdf
IC CODEC STEREO PORTABLE 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf