Bel Fuse Inc. SCEP105L-2R2
SCEP105L-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP105L-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 13A 5.3 MOHM SMD
Datasheet Download
SCEP105L-2R2.pdf
Availability of SCEP105L-2R2
QUANTITY
SCEP105L-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP105L-2R2
Internal Part NumberEIS-SCEP105L-2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP105L
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation9.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP105L-2R2
Related LinksSCEP10, SCEP105L-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP105L-2R2 Details Description
Related parts for SCEP105L-2R2
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.87"L X 6.65"W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
CABLE DUCT 25MMX80MM 2M BLU datasheet.pdf
IMPACT BP 3X86GR SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf