Bel Fuse Inc. SCEP147S-1R5
SCEP147S-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP147S-1R5
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 16A 3.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SCEP147S-1R5.pdf
Availability of SCEP147S-1R5
QUANTITY
SCEP147S-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP147S-1R5
Internal Part NumberEIS-SCEP147S-1R5
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP147S
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating16A
Current - Saturation27.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.5 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.587" W (15.00mm x 14.90mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP147S-1R5
Related LinksSCEP14, SCEP147S-1R5 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP147S-1R5 Details Description
Related parts for SCEP147S-1R5
Connector Header 16 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf