Bel Fuse Inc. SCH4312-120
SCH4312-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCH4312-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 640MA 456 MOHM
Datasheet Download
SCH4312-120.pdf
Availability of SCH4312-120
QUANTITY
SCH4312-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCH4312-120
Internal Part NumberEIS-SCH4312-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCH4312
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating640mA
Current - Saturation530mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)456 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.220" W (6.30mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCH4312-120
Related LinksSCH43, SCH4312-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCH4312-120 Details Description
Related parts for SCH4312-120
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER 4POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
LOOP BLACK 2" X 50YD X 0.11" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 36POS datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf