Bel Fuse Inc. SCIHP0735-1R5M
SCIHP0735-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP0735-1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP0735-1R5M.pdf
Availability of SCIHP0735-1R5M
QUANTITY
SCIHP0735-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP0735-1R5M
Internal Part NumberEIS-SCIHP0735-1R5M
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP0735
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP0735-1R5M
Related LinksSCIHP07, SCIHP0735-1R5M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP0735-1R5M Details Description
Related parts for SCIHP0735-1R5M
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 634 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf