Bel Fuse Inc. SCIHP1040-6R8M
SCIHP1040-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP1040-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 7.5A 25.5 MOHM
Datasheet Download
SCIHP1040-6R8M.pdf
Availability of SCIHP1040-6R8M
QUANTITY
SCIHP1040-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP1040-6R8M
Internal Part NumberEIS-SCIHP1040-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP1040
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating7.5A
Current - Saturation11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP1040-6R8M
Related LinksSCIHP10, SCIHP1040-6R8M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP1040-6R8M Details Description
Related parts for SCIHP1040-6R8M
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK RA GOLD SMD datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 500MA 950 MOHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG IVY 600' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2.5A THRU datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf