TE Connectivity Raychem Cable Protection SCL-3/16-0-BULK-COIL
SCL-3/16-0-BULK-COIL picture photo
Mfg. Part Number
SCL-3/16-0-BULK-COIL
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
SCL-3/16-0-BULK-COIL.pdf
Availability of SCL-3/16-0-BULK-COIL
QUANTITY
SCL-3/16-0-BULK-COIL Order Process
Ship out your order
Specifications of SCL-3/16-0-BULK-COIL
Internal Part NumberEIS-SCL-3/16-0-BULK-COIL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSCL
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio3 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.060" (1.5mm)
Recovered Wall Thickness0.043" (1.10mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCL-3/16-0-BULK-COIL
SCL-3/16-0-BULK-COIL Details Description
Related parts for SCL-3/16-0-BULK-COIL
CONN HDR BRKWAY 3POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
15" BLACK 120LB CABLE TIE datasheet.pdf
RES 36.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf