Mallory Sonalert Products SCL120XA3CT1S
SCL120XA3CT1S picture photo
Mfg. Part Number
SCL120XA3CT1S
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCL120XA3CT1S.pdf
Availability of SCL120XA3CT1S
QUANTITY
SCL120XA3CT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of SCL120XA3CT1S
Internal Part NumberEIS-SCL120XA3CT1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Continuous
3D ModelSOL1.igsSOL1.satSOL1.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCL
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range48 ~ 120V
Frequency2.9kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level95dB @ 48V, 61cm
Current - Supply30mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationQuick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension42.9mm Dia x 32.9mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCL120XA3CT1S
Related LinksSCL120, SCL120XA3CT1S Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCL120XA3CT1S Details Description
Related parts for SCL120XA3CT1S
IC MUX TRPL DIFF 2:1 ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES48H12 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 32COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
6P + PE MALE INSERT 16A 500V/UL datasheet.pdf