Amphenol Pcd SCM079100L
SCM079100L picture photo
Mfg. Part Number
SCM079100L
Brief Description
CONN TERM BLK 7POS 5MM VERT
Datasheet Download
SCM079100L.pdf
Availability of SCM079100L
QUANTITY
SCM079100L Order Process
Ship out your order
Specifications of SCM079100L
Internal Part NumberEIS-SCM079100L
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCM079100L
Related LinksSCM07, SCM079100L Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SCM079100L Details Description
Related parts for SCM079100L
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ10A/AE10/AFH10T datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf