Amphenol Pcd SCM141000
SCM141000 picture photo
Mfg. Part Number
SCM141000
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 14POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
SCM141000.pdf
Availability of SCM141000
QUANTITY
SCM141000 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCM141000
Internal Part NumberEIS-SCM141000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesSCM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Spring Cage, Tension Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCM141000
Related LinksSCM1, SCM141000 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SCM141000 Details Description
Related parts for SCM141000
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 178VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 7' GR datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL AMB/GN DIFF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf