Amphenol Pcd SCM163000L
SCM163000L picture photo
Mfg. Part Number
SCM163000L
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 16POS 5.08MM ANGLE
Datasheet Download
SCM163000L.pdf
Availability of SCM163000L
QUANTITY
SCM163000L Order Process
Ship out your order
Specifications of SCM163000L
Internal Part NumberEIS-SCM163000L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesSCM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationAngled
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Spring Cage, Tension Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCM163000L
Related LinksSCM16, SCM163000L Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SCM163000L Details Description
Related parts for SCM163000L
CONN HOUSNG 32POS .100 POL W/STR datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BLANK ASDMB-LY OSCILLATOR 10PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 50POS datasheet.pdf