Bel Fuse Inc. SCMS5D14-2R5
SCMS5D14-2R5 picture photo
Mfg. Part Number
SCMS5D14-2R5
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 1.9A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
SCMS5D14-2R5.pdf
Availability of SCMS5D14-2R5
QUANTITY
SCMS5D14-2R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCMS5D14-2R5
Internal Part NumberEIS-SCMS5D14-2R5
FamilyFixed Inductors
SeriesSCMS5D14
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.29A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCMS5D14-2R5
Related LinksSCMS5D, SCMS5D14-2R5 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCMS5D14-2R5 Details Description
Related parts for SCMS5D14-2R5
FIXED IND 168UH 1.02A 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 29POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 800MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/TNC 18GHZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W DO201 datasheet.pdf