Bel Fuse Inc. SCMS5D25-8R2
SCMS5D25-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCMS5D25-8R2
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.78A 90 MOHM
Datasheet Download
SCMS5D25-8R2.pdf
Availability of SCMS5D25-8R2
QUANTITY
SCMS5D25-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCMS5D25-8R2
Internal Part NumberEIS-SCMS5D25-8R2
FamilyFixed Inductors
SeriesSCMS5D25
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±30%
Current Rating1.78A
Current - Saturation1.18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCMS5D25-8R2
Related LinksSCMS5D, SCMS5D25-8R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCMS5D25-8R2 Details Description
Related parts for SCMS5D25-8R2
MOSFET N-CH 200V 9.9A TO220FP datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 4MM datasheet.pdf