Bel Fuse Inc. SCPH73B-150
SCPH73B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SCPH73B-150
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.62A 130 MOHM
Datasheet Download
SCPH73B-150.pdf
Availability of SCPH73B-150
QUANTITY
SCPH73B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCPH73B-150
Internal Part NumberEIS-SCPH73B-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCPH73B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.62A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCPH73B-150
Related LinksSCPH7, SCPH73B-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCPH73B-150 Details Description
Related parts for SCPH73B-150
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 5V OUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIES VIBRA.QD 22-18 (110/187) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf