Bel Fuse Inc. SCR125B-180
SCR125B-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCR125B-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.8A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SCR125B-180.pdf
Availability of SCR125B-180
QUANTITY
SCR125B-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR125B-180
Internal Part NumberEIS-SCR125B-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR125B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation2.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.516" L x 0.476" W (13.10mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max)0.232" (5.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR125B-180
Related LinksSCR12, SCR125B-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR125B-180 Details Description
Related parts for SCR125B-180
DIODE ZENER 18V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE BRIDGE 250V datasheet.pdf
RES 16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 2X4 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28QFN datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 62 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf