Bel Fuse Inc. SCR74B-221
SCR74B-221 picture photo
Mfg. Part Number
SCR74B-221
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 780MA 1.18 OHM
Datasheet Download
SCR74B-221.pdf
Availability of SCR74B-221
QUANTITY
SCR74B-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR74B-221
Internal Part NumberEIS-SCR74B-221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR74B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating780mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR74B-221
Related LinksSCR74, SCR74B-221 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR74B-221 Details Description
Related parts for SCR74B-221
MOSFET N-CH 25V 35A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A LEVER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf