Bel Fuse Inc. SCR74B-221
SCR74B-221 picture photo
Mfg. Part Number
SCR74B-221
Brief Description
FIXED IND 220UH 780MA 1.18 OHM
Datasheet Download
SCR74B-221.pdf
Availability of SCR74B-221
QUANTITY
SCR74B-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR74B-221
Internal Part NumberEIS-SCR74B-221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR74B
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating780mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR74B-221
Related LinksSCR74, SCR74B-221 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR74B-221 Details Description
Related parts for SCR74B-221
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SITE LICENSE 10GB ETH MAC ECP2 datasheet.pdf
RES 0.137 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DSUB CON SKT PCB STR M 22 G50 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf