Bel Fuse Inc. SCRH104-680
SCRH104-680 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH104-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.17A 290 MOHM
Datasheet Download
SCRH104-680.pdf
Availability of SCRH104-680
QUANTITY
SCRH104-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH104-680
Internal Part NumberEIS-SCRH104-680
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH104
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.17A
Current - Saturation930mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH104-680
Related LinksSCRH1, SCRH104-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH104-680 Details Description
Related parts for SCRH104-680
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 32CSMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf