Bel Fuse Inc. SCRH105-2R5
SCRH105-2R5 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH105-2R5
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 5.9A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH105-2R5.pdf
Availability of SCRH105-2R5
QUANTITY
SCRH105-2R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH105-2R5
Internal Part NumberEIS-SCRH105-2R5
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH105
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±30%
Current Rating5.9A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH105-2R5
Related LinksSCRH1, SCRH105-2R5 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH105-2R5 Details Description
Related parts for SCRH105-2R5
IC POE QUAD PSE DISC 36-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.15A 370 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 7.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf