Bel Fuse Inc. SCRH123-100
SCRH123-100 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH123-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.5A 67 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH123-100.pdf
Availability of SCRH123-100
QUANTITY
SCRH123-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH123-100
Internal Part NumberEIS-SCRH123-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH123
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)67 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH123-100
Related LinksSCRH1, SCRH123-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH123-100 Details Description
Related parts for SCRH123-100
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf