Bel Fuse Inc. SCRH123-3R3
SCRH123-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH123-3R3
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH123-3R3.pdf
Availability of SCRH123-3R3
QUANTITY
SCRH123-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH123-3R3
Internal Part NumberEIS-SCRH123-3R3
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH123
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6A
Current - Saturation9.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)