Bel Fuse Inc. SCRH124B-101
SCRH124B-101 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH124B-101
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.36A 330 MOHM
Datasheet Download
SCRH124B-101.pdf
Availability of SCRH124B-101
QUANTITY
SCRH124B-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH124B-101
Internal Part NumberEIS-SCRH124B-101
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH124B
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.36A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH124B-101
Related LinksSCRH12, SCRH124B-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH124B-101 Details Description
Related parts for SCRH124B-101
MODULE VF CHAR 1X21 14.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CCTV DELUXE 9" RISE KNOB SET BLK datasheet.pdf
DUST COVER FOR MDM-15S datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_FE_9P datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PROX 3.2MM NO 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf