Bel Fuse Inc. SCRH125B-102
SCRH125B-102 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH125B-102
Brief Description
FIXED IND 1MH 530MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
SCRH125B-102.pdf
Availability of SCRH125B-102
QUANTITY
SCRH125B-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH125B-102
Internal Part NumberEIS-SCRH125B-102
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH125B
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating530mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH125B-102
Related LinksSCRH12, SCRH125B-102 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH125B-102 Details Description
Related parts for SCRH125B-102
CABLE ASSEMBLY CATEGORY 5 8F datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 36POS datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA datasheet.pdf
CONNECTOR FOR INLINE TERMINAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
47UF 63V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf