Bel Fuse Inc. SCRH125B-120
SCRH125B-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH125B-120
Brief Description
FIXED IND 12UH 5.22A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH125B-120.pdf
Availability of SCRH125B-120
QUANTITY
SCRH125B-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH125B-120
Internal Part NumberEIS-SCRH125B-120
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH125B
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating5.22A
Current - Saturation3.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH125B-120
Related LinksSCRH12, SCRH125B-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH125B-120 Details Description
Related parts for SCRH125B-120
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN 5P M/M-ATTCH STR PG9 SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE ONE STEP SHIELD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf