Bel Fuse Inc. SCRH125B-221
SCRH125B-221 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH125B-221
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.29A 400 MOHM
Datasheet Download
SCRH125B-221.pdf
Availability of SCRH125B-221
QUANTITY
SCRH125B-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH125B-221
Internal Part NumberEIS-SCRH125B-221
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH125B
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1.29A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH125B-221
Related LinksSCRH12, SCRH125B-221 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH125B-221 Details Description
Related parts for SCRH125B-221
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf