Bel Fuse Inc. SCRH127-560
SCRH127-560 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127-560
Brief Description
FIXED IND 56UH 2.35A 110 MOHM
Datasheet Download
SCRH127-560.pdf
Availability of SCRH127-560
QUANTITY
SCRH127-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127-560
Internal Part NumberEIS-SCRH127-560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
SCRH127 Series SMT Shielded Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating2.35A
Current - Saturation2.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127-560
Related LinksSCRH1, SCRH127-560 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127-560 Details Description
Related parts for SCRH127-560
CONN HOUSNG 34POS .100 POL W/STR datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SCREW MNT DUPLX datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
JT 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
3UF 150V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf