Bel Fuse Inc. SCRH127/LD-561
SCRH127/LD-561 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127/LD-561
Brief Description
FIXED IND 560UH 840MA 852 MOHM
Datasheet Download
SCRH127/LD-561.pdf
Availability of SCRH127/LD-561
QUANTITY
SCRH127/LD-561 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127/LD-561
Internal Part NumberEIS-SCRH127/LD-561
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±20%
Current Rating840mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)852 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127/LD-561
Related LinksSCRH127, SCRH127/LD-561 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127/LD-561 Details Description
Related parts for SCRH127/LD-561
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 30A ITO220AB datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf