Bel Fuse Inc. SCRH127B-101
SCRH127B-101 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127B-101
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.8A 220 MOHM
Datasheet Download
SCRH127B-101.pdf
Availability of SCRH127B-101
QUANTITY
SCRH127B-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127B-101
Internal Part NumberEIS-SCRH127B-101
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127B
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127B-101
Related LinksSCRH12, SCRH127B-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127B-101 Details Description
Related parts for SCRH127B-101
DIODE SCHOTTKY 200V POWERDI123 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 5V LP 8-DIP datasheet.pdf
IC CMOS HEX INVERTER 20V 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf