Bel Fuse Inc. SCRH127B-271
SCRH127B-271 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127B-271
Brief Description
FIXED IND 270UH 1.36A 560 MOHM
Datasheet Download
SCRH127B-271.pdf
Availability of SCRH127B-271
QUANTITY
SCRH127B-271 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127B-271
Internal Part NumberEIS-SCRH127B-271
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127B
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating1.36A
Current - Saturation1.06A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127B-271
Related LinksSCRH12, SCRH127B-271 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127B-271 Details Description
Related parts for SCRH127B-271
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 250MA 6SMD datasheet.pdf
CONN HARDWARE SHIELD 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
750 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 95A PNL MNT datasheet.pdf